Громадська спілка «Запорізький ресурсний центр «Круг» за підтримки ГО «Гуманітарно — Інформаційний Центр» 3 серпня провела круглий стіл за підсумками міжнародної конференції «Розбудова нових сервісів Асоціації менедженту та управління житловою нерухомістю із залученням міжнародних партнерів».
Конференція відбулась в рамках швейцарсько-українського проекту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих-, і середніх підприємств в Україні, що реалізується Програмою розвитку ООН в Україні (ПРООН) спільно з Міністерством економіки України та за підтримки уряду Швейцарії.
До участі в роботі круглого столу долучились представники органів місцевого самоврядування, ОСББ, громадських організацій.
Учасники зустрічі обговорили питання щодо відновлення житлового фонду в післявоєнній України, зокрема про:
- досвід Польщі в управлінні та термомодернізації багатоквартирних будинків;
- програми Фонду енергоефективності щодо відновлення житла та реалізації енергозберігаючих заходів в будинках ОСББ;
- орендне житло для ВПО, роль ОСББ та управителя в організації орендних відносин;
- важливість організації аудиту безпеки та доступності в багатоквартирних будинках.
Голова одного із запорізьких ОСББ Валерій Перепелятников розповів про досвід роботи керуючих у Польщі. За його словами, кожен керівник там застрахований від скоєння професійних помилок. З іншого боку, він повинен постійно вдосконалювати свої професійні навички та раз на два роки обов’язково підтверджувати свою ліцензію. При цьому в Польщі, зазначив він, житлово-будівельні кооперативи – це великі організації, до складу яких входить безліч багатоквартирних будинків. Вплив цих організацій такий високий, що вони навіть мають своє лобі в сеймі.
Роботу зі страхування майна ОСББ, включилася до розмови голова Громадської спілки «Запорізький ресурсний центр «Круг» Любов Карпенко, розпочалась в 2022 рокці, але цим планам завадила війна. При цьому, зазначила вона, культуру страхування нерухомого майна нам ще належить впровадити в масову свідомість. Сьогодні в Україні не страхується масово ні майно ОСББ, ні просто квартири. Крім того, підкреслила вона, абсолютно невиправдано ЖБК вивели із законодавчого поля, зробивши ставку виключно на ОСББ. Хоча у тій же Німеччині, Чехії, Польщі вони успішно функціонують нарівні із товариствами співвласників. Більше того, доступ до таких організацій закрито для випадкових людей, і рішення про прийняття нового члена кооперативу приймається на загальних зборах. Це свідчить про високий рівень соціальної відповідальності, який нам ще треба взяти на озброєння.
![]()
Окрему увагу учасники круглого столу приділили аудиту безпеки та доступності – анкетуванню, яке допомагає виявити та усунути проблеми у стані будинку, його прибудинкової території, зробити безпечними та доступними приміщення загального користування для всіх категорій мешканців – насамперед інвалідів, людей похилого віку, жінок, дітей. Отриманий індекс безпеки дозволяє ефективніше працювати у напрямку отримання грантових коштів на покращення будинкової інфраструктури.
При цьому позитивний досвід проведення такого аудиту вже мають наші колеги з Дніпра, доповнила Любов Карпенко виступ голови ОСББ Романа Стужука, у громадської організації, яка об’єднує жінок-управлінців ОСББ. Там аудит безпеки та доступності було проведено незадовго до початку війни. Сама ж актуальність такого аудиту лише зростатиме через зниження платіжної активності населення і, відповідно, зменшення обсягу коштів, які можна витратити на ефективне утримання будинку. Крім того, додала Любов Карпенко, в Україні вже сьогодні близько 50 тисяч військовослужбовців стали інвалідами, які втратили щонайменше одну кінцівку. І це додатково актуалізує вирішення питань з доступністю та безпекою житла.
У контексті доступності про проект «Нова Оселя» розповіла присутнім керівник Гуманітарно-інформаційного центру Наталія Єльцова. За її словами, проект передбачає розвиток трьох напрямків. Це здавання в оренду ВПО житла, власники якого здебільшого перебувають за кордоном, формування фонду соціального житла на основі новобудов, що не введені в експлуатацію, та створення шелтерів. Як успішний приклад реалізації останнього напрямку доповідачка розповіла про шелтер по вул. Портовий, 16.
Третє, вкрай актуальне питання, яке обговорили учасники круглого столу, стосувалося енергомодернізації та підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків. Як головна проблема, учасники зустрічі виділили неможливість отримання кредитів для вирішення цього спектру проблем. Про стан справ у цьому секторі економіки міського житлового фонду розповів представник мерії Борис Россоха. За його словами, сьогодні місцевий бюджет компенсує теплі кредити лише в обсязі облікової ставки НБУ, що, звісно, не відповідає запитам часу.
Щодо банківського кредитування, яке припинилося з початком війни, то ОСББ не можуть взяти участь у державних програмах, за умовами яких необхідно показати власні витрати у розмірі щонайменше 40% від загальної суми енергомодернізації. У разі встановлення, наприклад, індивідуального теплового пункту, йдеться про 400 тис грн, яких у ОСББ сьогодні немає. Разом з тим, багато з них – 35 заявок від Запоріжжя (або 3 тисячі домогосподарств мінімум) готові взяти участь у державних програмах «Енергодім» та «Віднови дім», які запропоновані ДУ «Фонд енергоефективності». Але вирішення проблеми є.
За результатами обговорення учасники круглого столу підписали резолюцію. Згідно з цим документом, учасники зустрічі звернулися до секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва з проханням забезпечити вирішення наступних завдань:
- Підготувати та подати до Кабінету міністрів України та ДУ «Фонд енергоефективності» звернення щодо можливості розширення програми «Віднови дім» на територію м. Запоріжжя.
- Розглянути на засіданні сесії Запорізької міської ради та ухвалити рішення щодо участі у Револьверному фонді, який працює при Асоціації енергоефективних міст України, членом якої є Запоріжжя. Відповідно до цього фінансового інструменту громада надає поворотну фінансову допомогу ОСББ на впровадження заходів щодо енергоефективності та енергозбереження.
- Внести зміни до Програми компенсації відсоткових ставок за залученими у кредитно-фінансових установах кредитами, що надаються ОСББ на реалізацію проектів із «Програми підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» Фонду енергоефективності на 2020-2024 роки або розробити відповідну нову програму.