Відбулась прес-конференція, присвячена підсумкам поїздки запорізької делегації до міста-побратима Лахті, Фінляндія

У прес-конференції взяли участь засновник і голова правління ГО «Гуманітарно-інформаційний центр» Костянтин Гургура, виконавчій директор ГО «Гуманітарно-інформаційний центр», керівник проекту «Теплі долоні», волонтер Наталія Ельцова, військовий журналіст, керівник медіа-агентства «Агентство регіональних ініціатив», журналіст фінської газети «Iltalehti» Олександр Павлов, керівник керiвник відділу інформаційної підтримки ГО «Гуманітарно-інформаційний центр» Олег Федько, керівник проектів «Школа волонтерів», «Волонтерство та зайнятість», очільник YMCA України в Запорізької області Юрій Білий, представники обласних ЗМІ.

Костянтин Гургура розповів про реалізацію поїздки – від задуму до підготовки фотовиставки, досягнення попередніх домовленостей із фінською стороною та безпосередньо візиту до міста-побратима Лахті, приуроченого до роковин російського військового вторгнення в Україну. Також він поділився міркуваннями щодо налагодження культурних та ділових зв’язків із фінами, зустрічах із бізнесом, зацікавленості сторін у співпраці.

За словами Наталії Єльцової, примітним було те, що відкриття виставки та початок візиту до Лахті прийшлися на день, коли 70 років тому було підписано угоду про споріднення міст Запоріжжя та Лахті. Тепер, додав під час її доповіді Костянтин Гургура, належить підписати новий договір, щоб на новому етапі відродити відносин – що й заплановано зробити у квітні, коли до Лахті вирушить повністю офіційна міська делегація.

Розповівши про експонати фотовиставки, Наталя Єльцова передала слово Олександру Павлову, який буквально проклав дорогу для зустрічі у Лахті. Як військовий кореспондент та журналіст-міжнародник Олександр Павлов поділився своїми враженнями про перебування у Європі.

Європейці, сказав він, розслабилися, тому їм треба нагадувати про те, що у нас війна і що ми сьогодні захищаємо їх – ціною своїх жертв та руйнувань – від російського військового вторгнення. Також він зазначив, що наші історії, Фінляндії та України, багато в чому схожі.

– В 1917 роцi Фінляндія отримала мирним шляхом незалежність від Росії, а через 22 роки, в 1939-му була змушена зі зброєю в руках відстоювати цю незалежність у радянсько-фінській війні, – сказав Олександр.

– Україна стала незалежною також мирним шляхом, в 1991-му. А через 23 роки, в 2014-му була втягнута в затяжну війну з Росією, яка 2022-го обернулася повномасштабним військовим вторгненням, – продовжив він. – Сьогодні Фінляндія та Україна однаково спрямовані до НАТО. Сьогодні ми маємо спільного ворога – російський фашизм. Або рашизм. І фіни готові нам допомагати у цій боротьбі за виживання і досягнення перемоги, допомагати в повоєнній відбудові і модерниізації міста.

Також із розповіддю про роботу за своїми напрямками виступили Олег Федько та Юрій Білий. Окрему увагу присутні приділили роботі Гуманітарно-інформаційного центру за рік, що пройшов із початку створення цієї громадської організації.

Резюмуючи зустріч, учасники прес-конференції висловили сподівання, що відродження побратимських зв’язків між Запоріжжям і Лахті буде плідним та взаємовигідним – як на етапі досягнення нами перемоги, так і після неї, у мирній Незалежній Україні.

Для довідки. Лахті – перше місто-побратим Запоріжжя. Договір про побратимство був підписаний в 1953 роцi з ініціативи фінської сторони. У 70-80-ті роки минулого століття Запоріжжя та Лахті активно співпрацювали – здійснювалися численні обміни делегаціями у різних сферах. Одна з перших вулиць нового на той момент Хортицького мікрорайону Запоріжжя, вул. Лахтинська, була названа на честь міста-побратима. В свою чергу, в Лахті на честь Запоріжжя назвали великий парк в центрі міста.