«Капелланський патруль» у Запоріжжі
# Корисна інформація

У серпні Гуманітарно-інформаційний центр та Громадське об’єднання «Капелланський патруль» підписали меморандум про співпрацю. Практичним проявом цього документа стало надання капеланам складського приміщення площею 125 кв. м на вул. Вишневiй, у Запоріжжі, для зберігання гуманітарних вантажів, які вони доставляють мирному населенню територій, що розташовані поблизу лінії фронту. У невеликому інтерв’ю старший капелан у Запорізькій області Ігор Корнієнко та його колега Ігор Пилипушка розповіли про свою діяльність.

– Сьогодні ми регулярно виїжджаємо на двох маркованих бусах на території поблизу фронту і розвозимо нужденним українцям гуманітарну допомогу, – повідомив Ігор Корнієнко. – Насамперед це продукти харчування, а також будівельні матеріали, які дозволяють хоч якось залатати житлові будинки, які постраждали від обстрілу. Попереду холода, час дощів, так що це більш ніж актуально. Туди ми веземо допомогу, а назад – евакуюємо людей.

Протяжність наших поїздок велика – від Курахового Донецької області до Степногірська. Це на сьогодні наша основна місія, хоча базове завдання – робота як душопіклувальників у лавах поліції, за аналогією з тим, як це влаштовано у Збройних силах.

– У ЗСУ роботу капеланів закріплено законом. Вони отримують зарплату, пільги, статус УБД поряд із рештою військовослужбовців. А у вас?

– Ми працюємо на громадських засадах. Хоча не виключаю, що в перспективі наша діяльність буде оцінена державою та відповідним чином оформлена інституційно. Наразі матеріальне забезпечення нашої діяльності в Україні здійснюється за рахунок добровільних внесків. Наш міжнародний партнер, який допомагає нам у нашій діяльності – благодійна організація Samaritan’s Purse. Вона діє у багатьох країнах світу. Відповідно, у низці європейських країн, але насамперед у США діє інститут поліцейських капеланів.

– В чому сенс та завдання поліцейських капеланів?

– Поліцейські під час своєї роботи зазнають серйозних стресових навантажень та випробувань. У багатьох із них нерідкі розлади в сім’ї через те, що доводиться багато працювати, вони часто відсутні вдома. Крім того, існує ризик перевищення влади або спокуса зловживання нею. Все це вимагає духовної опіки, душепастирства.

Хороший психолог може допомогти у разі посттравматичного синдрому, але іноді потрібно щось більше, ніж робота психолога. Тут наша допомога і допомога Бога незамінна. У тих областях України, де наша робота ведеться давно, у відділеннях поліції є приміщення, де ми можемо усамітнитися та поговорити по душі з тим чи іншим співробітником. На Запоріжжі вже досягнуто розуміння з керівництвом Головного управління Нацполіції, але війна сильно загальмовує ці процеси. Крім того, ми виїжджаємо разом із поліцейськими на патрулювання, проводимо рейди та акції. Насамперед це стосується профілактики сімейного насильства.

– Скільки людей перебуває сьогодні у громадському об’єднанні «Капелланський патруль»?

– На Запоріжжі це десять чоловік. Але у вересні ми плануємо розпочати навчальний курс та набрати ще десять осіб. Базова вимога – воцерковленість та наявність вищої освіти. При цьому хочу наголосити, що ми багатоконфесійна організація. Основу становлять люди протестантського віросповідання, але є і католики, і православні.

– Як на вас реагують люди?

– У зоні бойових дій нас просять помолитися разом із ними. Зрозуміло, дякують за ту допомогу, яку ми надаємо. Національна поліція також має розуміння необхідності нашої роботи.

– Напевно у ваших поїздках до лінії фронту є багато історій, що запам’ятовуються.

– Історій багато. І ще більше страждань, душевних потрясінь, які потребують нашої допомоги та розмови з Богом. Тому ми несемо слово Боже, хоч нікого не примушуємо до віри. Шлях до Бога у кожної людини свій, наше завдання допомогти їй. При цьому милосердя та співчуття не обирає, чи вірує людина чи ні. Допомога потрібна кожному, хто страждає. Сьогодні всі ми, українці, показуємо світові приклад єднання та готовності до самопожертви. І світ, цивілізований світ, відповідає нам тим же.

Довідка. Samaritan’s Purse (укр. «Сумка Самаритянина») – міжнародна неурядова некомерційна гуманітарна організація євангельських християн. Найменування організації ґрунтується на новозавітній притчі про доброго самаритянина, яку Ісус використовує, щоб навчити людей другої заповіді: «Люби ближнього твого, як самого себе».

Samaritan’s Purse працює у більш ніж 100 країнах по всьому світу. Міжнародна штаб-квартира знаходиться в мiстi Бун, Північна Кароліна. Партнерські офіси знаходяться в Австралії, Канаді, Німеччині, Ірландії, Гонконгу, Нідерландах та Сполученому Королівстві. Польові офіси розташовані у 20 країнах на п’яти континентах.